Knihy vydáváme v sobotu 4. prosince ve vile v Tichém údolí 125 v Roztokách, 5. prosince v Úněticích či Libčicích, nebo vám je 6. prosince pošleme PPL či je po Roztokách dovezeme na kole. :-)

Pod palbou hloubkařů - Filip Vojtášek

Útoky amerických a britských stíhacích letounů na pozemní cíle v českých zemích v letech 1944 a 1945.

Zabalit jako dárek
795 Kč

V posledních měsících druhé světové války americké a ojediněle také britské stíhací letouny (známé jako hloubkaři – z německého Tiefflieger, tj. doslova hloubkoví letci) útočily v českých zemích na rozličné pozemní cíle – nejčastěji na lokomotivy (odtud pochází lidové označení hloubkařů – kotláři), ale také na letiště, železniční vagony, depa, mosty, vojenské i civilní automobily a nezřídka i na koňské povozy. Smyslem těchto akcí spojeneckého letectva bylo všemi dostupnými prostředky narušit dopravní infrastrukturu v nepřátelském týlu, v té době plně funkční (na rozdíl od samotného Německa), a ztížit přesun vojska, výzbroje a zásob na frontu.

V knize je formou místopisného soupisu zaznamenáno 951 útoků hloubkařů v českých zemích, a to především na základě hlášení služeben četnictva a protektorátních drah. V 85 procentech případů se podařilo určit s velkou mírou pravděpodobnosti leteckou jednotku. Informace úřední povahy jsou doplněny výpověďmi aktérů na české, americké i německé straně a zápisy z kronik. Připojený přehled více než 300 případů vychází z operačních svodek amerického letectva na různých stupních (resp. ze souřadnic odkazujících na lokality na území dnešní České republiky), avšak zůstávají nepotvrzeny domácími prameny.
Text doprovází bohatá fotodokumentace, mimo jiné řada dosud nepublikovaných unikátních dobových záznamů ze samotných náletů pořízených pomocí fotokulometu!

Nad touhle knihou musí spadnout čelist každému fanouškovi druhoválečné historie, letectví a lokálního dějepisu. Neuvěřitelně detailní popis pozemních útoků spojeneckého letectva zhruba od poloviny roku 1944 do konce války řazený podle zeměpisných celků a obcí. Ke každému útoku je shromážděný maximální počet historických záznamů a je tak ověřený jak z obecních kronik, vzpomínek přímých účastníků, tak i z archívů amerického nebo britského letectva. O tom, že se nejedná pouze o suchopárný výpis jednotlivých náletů, svědčí i počet otázek, který tato kniha vyvolává na téma krutosti války, ale i její odosobnění a strojové účelnosti.

Vaším nákupem přispíváte 222 Kč do sbírky za účelem zajištění prostor pro činnost spolku Sdružení Roztoč, z.s. Děkujeme vám!

Kategorie: Knihy
Autor: Filip Vojtášek
Nakladatelství: Academia
Jazyk: česky
Počet stran: 952
Rok vydání: 2019
Vazba: vázaná
Format: Kniha