Knihkupectví je otevřené pouze do 29. listopadu 2020. Objednané knihy pro vás budou připravené k o víkendu 4.-5. prosince v ateliéru Sdružení Roztoč Jungmannova (za knihovnou), 6. prosince v Úněticích či Libčicích, nebo vám je po Roztokách dovezeme na kole. :-)

Doporučujeme

Naše knihkupectví vždycky stálo na osobním setkání, povídání, osobním doporučení knih, které nás obzvláště zaujaly a potěšily. Letos to nejde, tak to chceme zkusit alespoň trochu nahradit. Co bychom vám letos doporučili? Jaké knihy nás těší?

Knihy pro dospělé

Knihy pro děti a mládež

Pro dospělé

Muž jménem Ove, Fredrik backman – doporučuje Fosca Di Gabrielle

"... tady máte mezinárodní recenzi. Nemohla jsem to napsat ve své špatné češtině TO JE MOJE OBLIBENA KNIHA!!! :-) .... a nečtu knihy v češtině."  Fosca

Backman’s writing is simple, effective, direct to your heart! I’ve read all his books!! But Ove…I’ve read it 3 times! 

From page 1 to the end I couldn’t stop laughing and crying and enjoying the beauty of being human. Ove is an incredibly special man, and I saw his life shaping his and our behaviours. I can only recommend to everybody looking for real human emotions!

 

Rybí krev a další knihy, Jiří Hájíček – animace kláry břicháčkové, lektorky animace

Smutně teskná, ale moc milá knížka, nádherný jazyk. Příběhy lidí, prolínající se krajinou a zatopenou vesnicí, nebo snad krajina prolínající se lidskými příběhy?
Kniha získala cenu Magnesia Litera pro nejlepší knihu roku 2013.

 

Chirurg a Vrány, Petra Dvořáková – doporučuje petra lipová Vrány Vyprodány! Znovu na skladě!

Obě knihy ze současnosti jsou sondou do reálného života lidí. Co se týká knihy Chirurg, tam musím říct, že jsem dlouhou dobu nečetla se zaujetím knihu, kde mi hlavní postava vlastně vůbec nebyla sympatická a ani moje nesympatie k ní nekolísaly, a přesto jsem tuto knihu přečetla jedním dechem. Kniha Vrány pro změnu byla sondou do nefunkční rodiny a zůstal ve mně po ní takový temný pocit, že tak to nemá být a přesto je. Ani jedna kniha není veselé čtení, ale jsou psány svižně a velmi čtivě a mohu jen doporučit.

vrany1

Anežka a Matěj Heinzlovi doporučují knihy Aleše Palána o samotářích

Najděte si svého marťana, Marek Herman – doporučuje Denisa Doffková

Poznávám se, Elena Brower – doporučuje krátkou meditací Daniela Pařízková a animací Jarmila Skružná

  

 

 

MUŽ, KTERÝ SÁZEL STROMY, Jean Giono – doporučuje Denisa Doffková  vyprodáno! Znovu na skladě!

 

BEZ SVĚDOMÍ, Petr cerman – doporučuje Renata Baxová vyprodáno! Znovu na skladě!

Pro mě osobně objev tohoto roku a pro některé zájemce možná poslední šance si knihu koupit☺

Knihu Petr Cerman napsal již v roce 2014 a patří k neprávem přehlíženým. Pozoruhodné je, že není nikde anoncována, nikde se o autorovi moc nedočtete, v knihkupectvích se o ni nezakopává. Přitom si v ničem nezadá s napínavými příběhy skandinávských autorů.

Bez svědomí je velmi čtivě napsaný, napínavý román o strašných věcech, které tu s námi stále jsou. Potkáte se zde s krystalickou krutostí a bezcitností estébáků. Proti bezcitným sadistům, jakým byl například Alois Grebeníček, stojí obyčejní lidé, kteří jsou zdánlivě bez šancí. Prožijete s hlavním hrdinou bezmála 50 let života a do posledních stránek čekáte, jestli spravedlivost vyhraje a za jakou cenu.

Bylo by chybou prozrazovat více. Snad jen, že po přečtení tohoto příběhu se člověk utvrdí v jedné věci, komunistům se prostě nevěří. 

ZULEJKA OTEVÍRÁ OČI, guzel jachina – doporučuje Martina Macurová

„Aby člověk došel do cíle, musí jen jedno – jít.“
Kniha není horkou novinkou, nachází se na pultech knihkupectví již několik let, přesto stojí za přečtení. Příběh tatarské ženy, která musí opustit svůj domov a vystěhovat se do nově vznikajícího gulagu, se mi vryl do paměti. Nese v sobě paradox, že i nucený přesun do takového místa, jako je gulag, může přinést nový začátek, svobodu, lepší život, lásku. I když se téma na první pohled zdá těžké a neutěšené, román se čte lehce, vtáhne vás do krajiny Sibiře, do zvláštních tatarských tradic a roztodivného jazyka, prožijete dnes už skoro zapomenuté období ruské historie.

KNIHY VIKTORIE HANIŠOVÉ – OČIMA RENATY BAXOVÉ

Pamatuji si, jak mi její Houbařka vyrazila dech, těžký příběh o samotě, hlubokém traumatu, mlčení, snaze vykročit z přežití do žití, zároveň neuvěřitelně poetický, protkaný krajinou Šumavy, sbíráním hub a nadějí. I její další knihy jsou příběhy rodin, které zrovna nejsou reklamou na rodinné štěstí - Rekonstrukce. V letošním roce přichází autorka v knize Dlouhá trať s tématem sebevraždy … No, není to lehké čtení, člověk si dokonce řekne, opravdu mi stojí za to tohle otevřít? Věřte, že stojí. Zkuste to. Čekají na vás příběhy, které ve vás zůstanou, mají v sobě hluboko zakořeněnou temnotu, ale zároveň křehkost a krásu. A čtou se jedním dechem …

MEDVĚDÍN a MY PROTI VÁM, FREDRIK BACKMAN – DOPORUČUJE MARTINA MACUROVÁ

Medvědín – 1. díl, My proti Vám – volné pokračování

Je důležité si říct, že tenhle příběh NENÍ O HOKEJI! Teda, tak trochu je, i když vlastně úplně není. Vypráví o městečku, které NEMÁ NIC JINÉHO NEŽ HOKEJ, a vítězství pro něj znamená všechno, za cenu čehokoliv. 

Nejsem zrovna sportovní fanda, žádné knihy od tohoto autora jsem předtím nečetla, ale protože  mi je věnovala kamarádka, která čte na chlup stejné knihy, zkusila jsem to a pak už jsem nemohla přestat. V životě by mě nenapadlo, že s takovým nadšením budu číst knihu o hokeji. Nemohl na mě nikdo ani promluvit, abych neprošvihla přihrávku na bránu. Navíc to, jak je člověk neustále překvapován, jak jsou vykreslené postavy, je neuvěřitelné, nikdo není černý ani bílý, i tomu největšímu parchantovi chvílemi držíte pěsti a nejeden sympaťák vás překvapí, „jak jen mohl?“. I když Benjimu člověk asi odpustí cokoliv. Je to opravdu jízda … od přihrávky k přihrávce, plná překvapení, faulů a gólů do vlastní branky.

Poznámka nakonec – knihy jsem doporučila několika lidem ze svého okolí a z různých odezev mi vyšlo, že se hodně líbí ženským … zajímavý.

ZA OPONOU VÁLKY, Jakub Szántó – ANOTACE JANY JULÍNKOVÉ

Konflikt mezi Izraelem a Palestinou se táhne roky. Existuje řešení? Je možné nalézt kompromis? Co si myslí lidé žijící běžné životy na té či oné straně? Jak vypadají místa teroristických útoků či válečných převratů? Lze být v reportážích nestranný? A co všechno se děje a kdo všechno je zapojený do situací, kdy novinář, odborník na Blízký Východ a zároveň manžel a otec malých
kluků, odjíždí v bleskurychlých termínech informovat veřejnost o dění v této neklidné části planety? 

TISÍCE PLANOUCÍCH SLUNCÍ, Khaled Hosseini – ANOTACE JANy JULÍNKOVé

Hosseini je mistr vyprávění - barvitého a uchvacujícího. Když se začtete, příběh vás vezme do svých rukou jako čaroděj, jako starověký orientální mág. Kniha svým názvem odkazuje k
starému výkladu názvu města Kábul, kde ve slunci zářilo tisíce nádherných paláců. Kdysi, v době rozkvětu a svobody, před příchodem extrémního islámu. Hrdinkami jsou dvě ženy, různě
staré, obě kopírující osud mnoha Afghánek za vlády Talibánu. Oběma bylo souzeno zapomenout na svou důstojnost, stát se majetkem, kusem masa. Člověk má pocit, že je přímo tam, s nimi - v dusné kůlně, při zmařeném útěku, při drobných radostech, při zradě, i při zasloužené a vymodlené katarzi.

SVŮJ VŮZ I PLUH VEĎ PŘES KOSTI MRTVÝCH, Olga Tokarczuková – ANOTACE JANY JULÍNKOVÉ

Dosti neobvyklá detektivka, kde nikdo není úplně normální a kde si autorka zajímavě hraje s myšlenkou, co by se stalo, kdyby se zvířata rozhodla pomstít se lidem za všechna příkoří. Je život člověka cenější než život srny a může člověk vzít život zvířeti nelidským způsobem, jen proto, že je člověk? Zajímavá, překvapivě vtipná kniha, podle které natočila film Agnezska Holland a kde si zahrál jednu z hlavních rolí Miroslav Krobot. 

 

Knihu Hana pro Radio Roztoč recenzovala Anna Ratiborská

Pro děti

Ledová obluda, david williams – doporučuje Anežka Votavová

Anežka Heinzlová ve videu představuje knihy Daisy Mrázkové

 

ATLAS POETICKÉ ZOOLOGIE, Emmanuelle pouydebat – DOPORUČUJÍ Kamila a Johanka Havlíkovy

Kdo zabil Snížka? Petra soukupová – doporučuje Hanka Holubkovová

Snížka jsem si koupila hned, jak vyšel, a nelituju. Je to čtivá, napínavá kniha (detektivka, ale nejen!), ve které si hodně čtenářů najde svoje téma: touha mít psa, jaké to je se pak o něho starat, kamarádství v partě dětí, detektivní pátrání… Martina cítí za Snížka velkou odpovědnost, často opakuje, že jde o jejího psa, někdy to až přehání, ale já jí rozumím. Je zkrátka se svým psem v dobrém i ve zlém: i když ji zklame, že ho nemůže vycvičit, i když Snížek utíká, zardousil slepici, občas na ni dokonce zavrčí… přesto ho má ráda. - Zajímavost k ilustracím: akvarelové šedomodré krajiny (příběh je zasazen do zimního období a předjaří), oživené bílou (Snížek, sníh) a teplou žlutou (Martinino tričko, psí loužička, světlušky) barevně odpovídají psímu vidění. Vlastně se tím zdůrazní i Snížkův zrak, protože sluch má poškozený, což je u psa velký handicap. - Měsíc nato jsem v knihkupectví uviděla podobně šedou obálku jako u Snížka, ale v „dospěláckém“ oddělení. Ukázalo se, že s touto knihou je zvláštně propojena další autorčina kniha „Nejlepší pro všechny“, s mnohem obsáhlejším dějem, jehož součástí je i děj knihy „Kdo zabil Snížka?“. Mnoho motivací a zvenčí jasných a pochopitelných jednání se tu odkrývá skrze uvažování tří hlavních postav, z nichž jedna je Viktor – Martinin kamarád ze „Snížka“. Takže si kupte rovnou obě knihy, jsou to dvojčata! 

Knihu Kdo zabil Snížka pro Radio Roztoč recenzovaly Lucie Häckelová, Eliška Tesařová a Jasmína Kaucká

Knihu Prašina pro Radio Roztoč recenzovala Marianna Franclová

Knihu Tobiáš Lolness pro Radio Roztoč recenzovaly Bára Langová a Anna Balcarová

HLEMÝŽDÍM TEMPEM, Cung-wej Čou – UPOUTÁVKA JOHANKY A KAMILY HAVLÍKOVÝCH

 

 

 

BALETKY, Miřinka čechová – UPOUTÁVKA ELIŠKY BOLOŇSKÉ

 

       

     

 A tohle si k Baletkám pusťte! 

https://open.spotify.com/playlist/1h8dJzuyEXCj9gb6x9oY2E?si=mcCAw9EuToeuy8TAdS7SoQ

 VAČICE, KTERÁ SE NESMÁLA, frank tashlin – doporučuje HANKA HOLUBKOVOVÁ

KLUB DIVNÝCH DĚTÍ, Petra Soukupová – doporučuje HANKa HOLUBKOVOVá 

  

Ó Ó Ó VAJÍČKO, ester stará – ANOTACE HANKY HOLUBKOVOVÉ 

 

 

Zeď, PETR SÍS

V kroužku Sdružení Roztoč pod vedením Aleny Trávníčkové knihu výtvarně ztvárnily Alice a Lucie Puršovy, Ester Hlavičková a Ema Trávníčková.